Menü Kapat

Spor, Egzersiz ve Sağlık

Herkes spor ve egzersiz yapmanın sağlıklı yaşamın bir parçası olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak kaç kişi hayatında düzenli olarak spor ve egzersiz yapabiliyor? Spor ve egzersiz yapmayı günlük yaşamımızdaki yemek, içmek ve nefes almak gibi gerekli bir ihtiyaç olarak algılamalıyız. Spor ve egzersiz yapmak sadece kilo verme probleminin çözümünde aklımıza gelmekle beraber, esasında sağlıklı olmak ve formda kalmak için gereklidir. Bu konuyu biraz aydınlatmak için spor ve egzersizin vücudumuza ne faydaları olduğuna bir göz atalım.

            Spor ve egzersiz kalp kasının güçlenmesini sağlayarak kan dolaşımını düzeltir. Kandaki HDL dediğimiz iyi kolesterolün artmasını ve dolayısıyla kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Aynı zamanda kandaki yüksek trigliseridin düşmesine yardım eder. Sonuçta kalp rahatsızlığı riskini azaltır. Yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına yardım eder. Kalp ve dolaşım için en yararlı sporlara örnek olarak; yüzme, yürüyüş, koşu, bisiklete binme verilebilir.

            Spor ve egzersiz stres ile başa çıkmanıza yardımcı olur. Egzersizin en yaygın ruhsal faydalarından biri stresi azaltmaktır.  Bunu norepinefrin denilen bir maddenin salgılanmasını düzenleyerek yapar.  Bunun dışında vücudumuzdaki endorfin denilen maddenin salgılanmasını arttırarak kişinin kendini iyi ve mutlu hissetmesini sağlar. Bu nedenle depresyondaki kişilere spor yapmaları önerilir.

            İnsülin direnci dediğimizde kanda mevcut olan şekerin yeterli insülin olmasına rağmen dokulara girememesini anlıyoruz. Spor ve egzersiz insüline karşı doku duyarlılığını artırarak, kan şekerinin dokulara girmesine yardımcı olur. Yani spor ve egzersiz insülin direncinden kurtulmamıza yardım eder. Sonuçta insülin direncinin azalması ve dolayısıyla açlık krizlerinin azalması ile kilo kontrolüne yardım eder. Ayrıca vücudun metabolizma hızını da arttırır. Burada görüldüğü gibi egzersiz ve spor sadece kalori yakmakla değil, başka mekanizmalarla da kilo vermeye yardımcı olur.   

            Spor ve egzersiz kan dolaşımının düzelmesiyle vücuttaki tüm organ ve dokulara yeterli oksijen gitmesine yardım eder. Bundan beyin de etkilenir. Spor ve egzersizle beyinde artan bazı kimyasal maddeler sayesinde beynin yaşlanmasını yavaşlatır ve hafızayı güçlendirir, öğrenme kapasitesini yükseltir. Alzheimer’i tam olarak önleyemese de sürecini yavaşlatır. Spor yapan öğrenciler derslerinde bu sayede daha başarılı olabilirler. Yani kısaca ‘‘Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur’’ diyebiliriz.

            Bunların dışında spor ve egzersizin vücudumuza faydalarını şöyle sıralayabiliriz: Bağışıklık sistemini güçlendirir, eklemlerin ve vücudumuzdaki kasların sağlamlığını arttırır, kabızlığı azaltır,  göğüs kanserinin gelişme riskini azaltır, iyi uyumaya yardımcıdır, osteoporoz riskini azaltır… Bu listeyi çok daha fazla uzatabiliriz.

            Sonuçta dengeli bir beslenme ile spor ve egzersiz yapmak bireylerin yaşam kalitesini yükseltir. Kendinize bir iyilik yapın. Spor ve egzersize başlamayı bir daha düşünün.

           Sağlıklı, bol sporlu, bol egzersizli günler.