Menü Kapat

Spor Yapmayı Nasıl Sevdirebiliriz

Sporu sevmek için ilk olarak kendimizi spor için hazır hissetmeliyiz. Spor yapmaya alışma süresi 21 gündür. Spor yapmaya ilk önce küçük hedefler koyarak başlamalıyız. Büyük hedefler motivasyonunuzu bozabilir ve hedeften uzaklaşabilirsiniz. Belirleyeceğiniz hedef 21 günden fazla spor yapmak olursa, başarmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Sporu sürekli kılmak, yaşam biçimi haline getirmek için bir arkadaşınız ile ya da bir profesyonel spor eğitmeni eşliğinde başlamak size destekleyici bir güç olacaktır.

Bir şeye hemen alışmak zordur. Her zaman başlamak hedefin yarısına gelmek demektir. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman tam anlamıyla başlamalısınız. Genelde spora başlayan kişiler hedefine bir an önce ulaşabilmek için her gün spor yapmayı tercih ederler. Ancak bu durum her zaman kişiyi başarıya ulaştırmaz. Bir çok kişi ilk heyecan ve hevesle hedefe kitlenip her gün spor yapmak isteyebilir. Eğer bu spor yoğunluğu kişinin yaşam şekline ve hayat temposuna uygun değilse yada hayatında ilk defa spor yapıyorsa çok çabuk spordan sıkılıp motivasyonunu kaybedebilir. Bu nedenle doktorunuz veya diyetisyeniniz spor yapmanız gerektiğini öneriyor ise yada kendiniz spor yapmanız gerektiğine inanıyorsanız yapmanız gereken en önemli şey profesyonel destek almaktır. Hedefe kitlenip kendi kendinize gereğinden fazla motivasyonunuzu düşürecek ve sağlığınızı etkileyecek boyuta getirmemelisiniz.

Sporu görev yerine eğlenceli hale getirmek kişinin işini kolaylaştırır. Spora başlarken ilk düşüncemiz sevdiğimiz ve sevmediğimiz spor egzersizlerini belirlemek olmalıdır. İlk önce sevdiğimiz egzersiz hareketlerinden başlayarak zamanla sevmediğimiz egzersiz hareketlerini programımıza ekleyebiliriz.

Diettime polikliniğinde profesyonel ve konusunda eğitimli spor eğitmenleriyle birlikte egzersiz çalışmaları yapıldığında spor yapan kişinin işi biraz daha kolaylaşır. Profesyonel spor eğitmeni yeni spora başlayan kişiye yaptıracağı egzersizleri seçerken eğlenceli,  kolay olmasına dikkat eder. Bu da kişinin sonuca ulaşmasını ve sporu sevmesini kolaylaştırıp spor yapmayı keyifli ve eğlenceli hale getirir. Ancak spora yeni başlayan kişinin çok üzerine gidilir ve ağır egzersiz yaptırılırsa kişi, spordan iyice uzaklaşır. Spor yapan kişi zamanla vücudundaki değişimi fark edip sağlığına ve vücuduna olumlu geri dönüşlerini almaya başladığında spor keyifli bir hal almaya başlayacaktır.

Ekibimizle birlikte spor yapan kişinin spordan sıkılmaya başladığını anladığımız anda egzersiz hareketleri değiştirilir. Gerekirse antreman programı değiştirilir. Antreman günleri azaltılabilir. Sporun faydaları vücuduna etkisi ve hayatındaki önemi tekrar anlatlıp neden yapması gerektiği hatırlatılır ve motivasyon geri kazandırılarak spora devam edilir.…