Menü Kapat

Cardio


CARDIO

 

Vücuttaki istenmeyen yağları yakmak amacıyla belli bir tempoda kalp ritmimizin normalin üstünde olmasını sağlayan egzersizlere cardio adı verilir. Belirli bir zaman zarfında durmaksızın yapılan koşular,bisiklet,yüzme,tenis, kayak en çok uygulanan ve bilinen cardio egzersizleridir.Cardio kalp kaslarını ve dolaşım sistemini kuvvetlendiren aynı zamanda yağ yıkımını hızlandıran aerobik bir çalışmadır. Bu çalışmalarda kalp atımının %50 ile %85aralığında olması gerekir. Cardıoegzerzisi ile yükselen nabız yağ yıkımını arttırmaktadır.

 

CARDIO NASIL YAPILMALIDIR?

 

Cardıo programı mutlaka kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.  Yaş, kilo, cinsiyet, boy, sağlık durumu, bugüne kadar spor yapıp yapmamış olması programın içeriğini etkilemektedir.

 

Vücuttaki yağları yakma enzimleri egzersize başladıktan 15 dakika sonra çalışmaya başlar. 15 dakika yapılan ritmik ve kısa bir koşuda karbonhidrat yakmını sağlar. Bu zaman zarfında yapılan egzersizlerde depolanan yağları yakılması mümkün değildir.  Bu nedenle cardıo çalışmasından netice alabilmeniz için egzersizinizin süresi en az 3 gün 30-45 dakika olmalıdır.

 

Cadıo programını yaparken bulunduğunuz ortamın oksijen kapasiteside önemlidir. Bu nedenle açık havada yapılan cardıo hareketleri daha kısa sürede daha iyi sonuçlar aldırır. Kapalı alanda cardıo yapıyorsanız oksijen kapasitesi daha az olduğu için antreman süresi de daha uzun olmalıdır. Bu durum yaacağınızcardıo programının süresinin, sıklığının ve hangi ortamda yapıldığının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

 

Kendi başınıza destek almadan cardıo programı uyguluyorsanız ve rutin yaptğınız programı değiştirmiyor iseniz dezavantajınız hareketlere vücudunuzun alışıyor olmasıdır. Çünkü alışılmış hareketler belli bir süre sonra yağ yıkımını engel olabilir. Personaltrainer ile çalışıyor olmanız programınızın her hafta değişmesini sağlayarak vücudunuzun rutine alışıp yağ yıkımını yavaşlatmasını engelleyecektir. 

 

CARDIO ANTREMANLARINI ÇEŞİTLENDİRİRSEK EĞER

1.koşu bandı (30-45 dakika)

2.bisiklet (30-45 dakika) eğer diz problemi varsa kişide bu dakika düşürülmelidir.

3.eliptik(moonwalk) (15-20 dakika) diz problemi olan kişilerde sakıncalı olabilir.

4.dumbell ile cardio çalışması(çok tekrar az kilo ile çalışılmalı ve hızlı tempo ile çalışılmalı,set aralarında dinlenme olmamalı)

5 yüzme (40-50 dakika)

6.tenis (40-50 dakika)

Diet-time personel trainerstudıo da beslenme uzmanlarımızın uyguladığı diyet programları eşliğinde uyguladığımız cardıo programlarıyla üyelerimizin yağ yıkımını sağlıyor ve bölgesel olarak inceltiyoruz.Yapacağınız mekik tarzında hareketler sıkılaşmanızı sağlayacak ancak yağ kaybettirmeyecektir. Sizde yağ yakmak ve kilo kaybetmek istiyorsanız hele de bölgesel yağlanma sorunlarınız var ise beslenme uzmanı tarafından yazılmış bir beslenme programı eşliğindepersonaltrainer’ın sizin için hazırlanmış bir cardıo programı uygulamalısınız.