Menü Kapat

Fitness

 

Diğer bütün sporlardan daha farklı bir hedef olarak, bütün kasların tek tek aletli ya da aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Normalde bütün spor dallarında fitnesstakullanılan egzersizler yer alır. Çünkü her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. Bu kas gruplarına kondisyonKazandırılması için yapılan egzersizlerin pek çoğu fitness egzersizleri olarak da kullanılmaktadır.

 

Kişiye özel belirlenen ve bir amaca göre antrenman programları farklı hazırlanır. Fitness sporunda Kesin bir antrenman standardından söz edilemez. Yani her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin Birbirinden farklı olarak; profesyonel fitness eğitmeni tarafından takip edilen çalışma programı olmalıdır. Fitness belirli kalıp ve hedefleri olmadığından her tarafından yapılabilir. Bu spor dalının vücut geliştirmedeniki farkı bulunur: Öncelikle gelişmek için değil, sağlık için yapılır.

 

Ayrıca bir  fitness antrenmanındakardiyovasküler çalışma (koşmak, pedal çevirmek nabzı yükselten, kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışması ile birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm alır.