Menü Kapat

Hamile Pilatesi


Gebelik Öncesi ve Sonrası

 

   Pilates, doğum öncesi, sırası ve sonrasında kadını güçlendiren, doğuma hazırlayan ve doğum sonrası eski formuna hızlı bir şekilde dönmesini sağlayan kaslara yönelik bir egzersiz çeşididir.

   

    Vücudun ağırlık noktasının değişmesi ve ağırlığın artması; omurgada ağrılara neden olur. Ruhsal açıdan da yıpratıcı olan hamilelik süresince; vücutta kasılmalar meydana gelir. Pilates, özellikle bel ve karın kaslarını çalıştırarak omurgayı rahatlatır. Böylece güçlenen kaslar, ağırlığı paylaşarak omurgaya destek olur.

   

    Derste yapılan esneme egzersizleri kasılmaları rahatlatır. Tutulma ve ağrıları azaltır. Nefes egzersizleri meditatif yanıyla sizi rahatlatırken; aynı zamanda normal doğuma iyi bir hazırlıktır. Pelvik bölge egzersizleri; hem doğum esnasında annenin daha rahat olmasını hem de güçlenen rahim kaslarıyla doğum sonrasında rahmin kendini daha çabuk toparlamasına ve cinsel hayatın normale dönmesine yardımcı olur.

 

    Hamilelik pilatesi el ve ayak bileklerindeki ve bacaklardaki ödemin atılmasına, şişliklerin inerek derinin rahatlamasına ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur.

Egzersizler hamile bayanların durumuna uyum sağlayacak şekilde nazik hareketlerden oluşur. Programlar, her ay meydana gelen yapısal ve fizyolojik değişikliklere göre uyarlanmıştır. Böylelikle gebeliğin tüm safhalarında bedeninizi etkin ve güvenli bir biçimde forma sokabilirsiniz.

 

    Gebelikte uygulanacak pilates eğitimli ve bu konuda deneyimli eğitmenler tarafından yaptırılmalı. Her konuda olduğu gibi bu konuda tamamen bireye özegü davranılması gerekmektedir bu yüzden kişinin gebelik sürecinde doktor izni ile egzersiz yapması önerilir.