Menü Kapat

Pilates

 

PİLATES NEDİR?

 

Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Egzersizlerin amacı sırt bölgesini ve karın bölgesini eşit bir şekilde güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir kemik yapısı oluşturmaktır.

 

Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısına ve sakatlıklara yol açabilir. Pilateste ise durum farklıdır. Kas yapısı bir bütün haline getirilir bu nedenle kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmalar zorlaşır, dayanıklılık artar ve metabolizmanız hızlanır. Metabolizmayı hızlandırdığı için formunuzu korumanızı da kolaylaştırır.

 

Pilates her yaştan insanın çok rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemidir. Kasların gelişmesini sağlarken kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağladığı için özellikle dansçı ve sanatçılar tarafından tercih edilmektedir. Duruş bozuklukların tedavisinde, esneklik kazanmada, denge gelişiminde de çok etkilidir. Ayrıca engelli bireyler içinde zihinsel ve fiziksel rahatlama, uyum ve vücut farkındalığı sağlar.

 

Kaslarınızın sıkı, esnek ve daha kuvvetli olmasını, dolaşım sisteminizi hızlandırarak vücudunuzun rahatlanmasına ve kendinizi gün içinde daha dinç, daha dinamik hissetmenizi sağlar. Vücut dinamiğinizdeki artışla bedeninizin daha fit daha istediğiniz ölçülerde olması kendinize olan güveninizin de artmasını da sağlar.

Pilates mutlaka bir uzman eşliğinde yapılması gereken bir metottur. Diğer spor dallarında olduğu gibi sonucu hedeflediğiniz zamanda görmek ve oluşan sonucu koruyabilmeniz için de Pilateste devamlılık şarttır.